Jak skredytować dom budowany w technologii szkieletowej ?

Nie każda z osób starających się o kredyt hipoteczny na budowę domu szkieletowego budowanego z drewna lub z keramzytu wie, że musi uważnie, od samego początku, śledzić cały proces kredytowy po to by uniknąć problemów z finansowaniem budowy.

Na co zwracać uwagę przy kredytowaniu domu szkieletowego ?

Już na etapie składania wniosku powinniśmy zaznaczyć, że nasz wymarzony dom z budowany będzie w technologii szkieletowej. Jest to bardzo istotna sprawa, ponieważ bankowy analityk, który przygotuje dla nas warunki do uruchomienia kredytu powinien uwzględnić ten fakt inaczej konstruując sposób wypłaty środków w czasie trwania budowy.

Jak wygląda wypłata transz kredytu w przypadku finansowania budowy domu prowadzonej systemem tradycyjnym ?

W przypadku kredytu na budowę domu bank nie wypłaca nam od razu jego kwoty w całości. Kredyt uruchamiany jest w częściach zwanych transzami, których wysokość zazwyczaj nie przekracza 50% aktualnej wartości inwestycji. Po każdej wypłacie transzy bank sprawdza, czy właściwie wydaliśmy środki.

Kiedy mogą pojawić się problemy z finansowaniem budowy domu szkieletowego ?

Jeśli nasza umowa kredytowa będzie skonstruowana tak jak dla budowy prowadzonej systemem tradycyjnym wówczas bank uruchomi transzę w kwocie nie wyższej niż 50% wartości stanu zaawansowania inwestycji. Ponadto po wypłacie środków dokona inspekcji naszej budowy oczekując postępu w pracach budowlanych. Tymczasem wykonawca będzie oczekiwał zapłaty wynoszącej więcej niż 50% kosztów inwestycji zanim jeszcze nasz dom stanie na budowie.
I zazwyczaj w tym momencie pojawiają się problemy. Bank nie chce uruchomić wyższej transzy niż pozwala na to stan zaawansowania inwestycji. Wypłata jest wstrzymywana do czasu wyjaśnienia, a my nie możemy zamknąć transakcji i wywiązać się z terminów. Często wymaga to zmian zapisów w umowie, co wiąże się najczęściej z koniecznością podpisywania aneksów i wyjaśnienia zaistniałych okoliczności.

Jak uniknąć kłopotów z wypłatą transz kredytu ?

Już na etapie wniosku powinniśmy zaznaczyć w jaki sposób mają być realizowane transze kredytu. Ważne jest, aby przedłożyć szczegółowy harmonogram prac wraz z umową, w której zostaną określone terminy i kwoty wypłat. Uzgodnienia te powinny znaleźć się w treści naszej umowy kredytowej. Warto też uważnie zapoznać się z przygotowanymi przez bank warunkami, które musimy spełnić aby kredyt został uruchomiony. Dobrze jeśli Twoje sprawy weźmie w swoje ręce ekspert finansowy, który ma doświadczenie w tej kwestii i zadba o właściwe kredytowanie Twojej inwestycji.

W jaki sposób najprościej załatwić kredyt na budowę domu szkieletowego ?

Skontaktuj się z ekspertem finansowym, który ma doświadczenie w kredytowaniu takich inwestycji lub zapytaj firmę, z którą podpisałeś umowę na realizację takiego domu o polecenie eksperta, z którym być może współpracują.

Masz więcej pytań ?

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdują się w dziale porady eksperta finansowego.